Czas, na który czekałem, a jednocześnie starałem się odsuwać do najdalszych zakątków głowy, w końcu nadszedł. Pewnego dnia trzeba przecież wyruszyć. Nawet jeśli to dzień ponury i deszczowy. Budzisz się, patrzysz za okno, ale wstajesz. Plecak jest spakowany, zarzucasz go na plecy. I wyruszasz.

Tą drogą idą kapłani, rzemieślnicy, artyści, piłkarze, gwiazdy. Podróżują nim także więźniowie kończący wyrok, aby na nowo doświadczyć normalnego życia. Idą również szlakiem polskim, tak jak my. Każdy ma powód, aby wyruszyć w drogę.

Mamy kilka dni wolnych, więc razem z kolegami zdecydowałem się wyruszyć na Camino Polaco, by przejść odcinek z Iławy do Ciechocina. Kiedy inni pytali się „Ale jak to? tak po prostu powiedzieliście sobie, że idziecie, i wyszliście”, kiwałem potakująco głową. Tak właśnie było.

Zaczynamy w Iławie i dalej droga prowadzi przez lasy. Im dalej idziemy, tym słońce coraz bardziej wychyla się spoza chmur, jakby chciało nas zachęcić do marszu. Kałuże wysychają. Ptaki zaczynają śpiewać. Las wita nas zielenią okalającą rozległe jeziora – jesteśmy na Mazurach.

Kierujemy się do Radomna, to krótki odcinek, więc robimy mnóstwo postojów. Nie spieszymy się. Powoli smakujemy drogę, ponure myśli mijają wraz z ponurą pogodą. Po prostu idziemy.

Mikołaj Wyrzykowski

Pełna relacja z drogi św. Jakuba ukaże się w katolickim tygodniku „Niedziela”dodatku Głos z Torunia.

indeks14

Iława- Jezioro Łąckie-most nad Strugą -Jezioro Czerwone-

Katarzynki-Nowy Ostrów nad jeziorem Radomno – Radomno i jezioro Radomno (12,5km)

Ciekawostki ze szlaku

Koniecznie zajrzycie do folderu ” Pojezierze Iławskie, Dorzecze Drwęcy” – link

Iława

 • dworzec PKP w Iławie z ruszamy na szlak św. Jakuba mieści się w zabytkowym budynku, powstał  w 1872 roku) , warto mu się przypatrzeć, gdyż to najładniejszy dworzec w rejonie Warmii i Mazur ( film Dworzec Polski –link)
 • tuz obok dworca stoi zabytkowa lokomotywa Tkt 48-53 wyprodukowana w 1951 w fabryce w Chrzanowie, zwana zdrobniale „tekatką”. Lokomotywy tej serii zostały zaprojektowane w 1948 roku przez Centralne Biuro Konstrukcyjne Taboru Kolejowego w Poznaniu. Pierwsze egzemplarze trafiły do produkcji w 1950 roku. Do dziś zachowały się 34 lokomotywy serii TKt48. Jedynie dwie z nich, TKt48-191 z Chabówki oraz TKt48-18 z Jaworzyny – wciąż są „pod parą”.( źródło – link) Parowozy tej serii powstawały w latach 1950-1957 w dwóch fabrykach: HCP (94 sztuki) i FabLoku (115 sztuk). Do Albanii wyeksportowano 6 maszyn nie różniących się od serii dla kraju. ( źródło) Tekatki na dobrym torze osiągały prędkość maksymalną do 80 km/h.
 • herb Iławy –  Na herbie Iławy widnieje postać Matki Boskiej z Dzieciątkiem na rękach, która siedzi na tronie w bramie miasta.
 • każdego dnia o godzinie 12 z wieży ratusza miejskiego odgrywany jest na trąbce hejnał Iławy, którego twórcą był  Henryk Majewski, polski trębacz jazzowy. jeden z organizatorów festiwalu Złota Tarka odbywającego się corocznie w Iławie
 • miasto znajduje się na terenie Zielonych Płuc Polski, czyste powietrze, lasy, jeziora, różnorodność przyrody, tutaj mieści się Krajobrazowy Park Pojezierza Iławskiego ( link)  to liczne jeziora z otaczającym je kompleksem leśnym o powierzchni 22.638 ha. Można tu spotkać 29chronionych gatunków roślin i zwierząt. Na terenie parku znajduje się 60 pomników przyrody. Do najciekawszych należą:- Gruba Sosna, obwód 310 cm, znajdująca się na południe od Siemian, przy drodze leśnej, – „Aleja Napoleona” – kilkadziesiąt sosen rosnących wzdłuż drogi z Szymbarka do Iławy, – Grupa 8 dębów koło Gostyczyna (Fabianki, stopień wodny na Liwie), – Dąb na rozstajach dróg leśnych koło Doliny (droga w kierunku Jerzwałdu). Rezerwat Czerwica: Utworzony został w 1957 roku dla ochrony kolonii kormorana czarnego, który jako gatunek ocalały przed wyginięciem został umieszczony w
  Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt. Kolonia istnieje od 1934 roki i gniazdują w niej oprócz kormoranów czaple siwe
 • Pierwsze wzmianki o ziemiach, na których leży Iława sięgają roku 1226, Miasto założył komtur krzyżacki Sieghard von Schwarzburg w 1305 iw tym roku miasto uzyskało prawa miejskie.
 • Zabytki w Iławie: Kościół Przemienienia Pańskiego, Cerkiew Świętego Jana Teologa

  mieszcząca się w dawnym budynku gazowni miejskiej z 1899 roku, Neobarokowy ratusz w  zbudowany w latach 1910-1912, Wieże ciśnień, Dworzec PKP

 • Zabytki w okolicy : Ruiny zamku w Szymbarku i ruiny zamku rodziny von Finckenstein  w Kamieńcu zwane Wersalem Prus Wschodnich, w których gościł Napoleon Bonaparte, stąd także dyktował swoje orędzia do senatu francuskiego i administrował obejmującym niemal pół Europy Cesarstwem. Na zamku a Kamieńcu od 1 kwietnia do 6 czerwca 1807 przebywał Cesarz Napoleon Bonaparte i Maria Walewska.
 • Sławni i znani ludzie okolic Iławy- link

Jeziorak

 • pow. 240,50 ha
 • to najdłuższe naturalne jezioro w Polsce, największe na Pojezierzu Iławskim i trzecie po Śniardwach i Mamrach w “Krainie Tysiąca Jezior”. Stanowi część szlaku Kanału Elbląskiego. Na Jezioraku znajduje się wiele zatok, półwyspów i 16 wysp, a największe z nich to Wielki Ostrów (Wielka Żuława o powierzchni 82,4 km, największa wyspa śródlądowa w Europie, na której znajdują się relikty staropruskiego grodu z X-XIII wieku) i Wielki Bukowiec. (link )
 • ślady osadnictwa – wokół jeziora występują ślady pobytu gryp ludzkich żyjących w grupach o charakterze rodzinnym, trudniących się zbieractwem i łowiectwem. Najstarsze ślady osadnictwa na terenie parku datowane są na epokę schyłkowego mezolitu i paleolitu (ok. 5.500 lat p.n.e.) źródło-link
 • św. Jan Paweł II – był nad Jeziorakiem i w Iławie dwa razy –  jako biskup krakowski w w 1959 roku oraz w 1973 jako kardynał. W 1999 roku dla uczczenia pobytu papieża w regionie, otwarto kajakowy szlak wodny – Ostróda, przez Miłomłyn, Siemiany, Gizerek do Iławy. W Gizerku znajduje się kaplica upamiętniająca pobyt Jana Pawła w tym regionie. Zbudowano ja w 1990 roku w miejscu, gdzie 28 lipca 1973 roku modlił się Jan Paweł II. ( kapliczka- link)
 • Szlak Kanału:  Ostróda – Miłomłyn – Iława z Jeziorakiem, od czerwca 2000 r. nosi nazwę: „Szlak wodny im. Jana Pawła II”. Na szlaku we wsi Jezierzyce nad Jeziorakiem, znajduje się kapliczka przydrożna i kamień-pomnik z opisami, upamiętniającymi pobyt Ks. Kard. Karola Wojtyły w 1973 i pontyfikat Jana Pawła II. Na szlaku kajakowym im. Jana Pawła II na śluzie w Miłomłynie obecny jest kamienny obelisk i „Dąb Papieski” z opisami upamiętniającymi spływ kajakowy Ks. Bp. Karola Wojtyły wraz z Krakowskim Duszpasterstwem Akademickim „Środowiskiem” w 1959 roku, a także pontyfikat Jana Pawła II.  ( link)
 • Jeziorak jest tematem książki: „Nowe przygody Pana Samochodzika”Zbigniewa Nienackiego gdzie tytułowy bohater szuka skarbów zrabowanych podczas II wojny światowej. Autor od 1967 roku do śmierci w 1994 żył i tworzył w Jerzwałdzie, położonej w pobliżu Jezioraka na północ od Iławy. Wszystko o pisarzu na doskonałej i kompletnej stronie Piotra Szymczaka- link

Jezioro Łąckie- powierzchnia 22,10 ha

Jezioro Czerwone pow. 16,90 ha

Katarzynki – Iławskie budowle niemiecki nosiły nazwę ” Pozycja Iławska” przy drodze do Katarzynek znajdują się bunkry poniemieckie – więcej

Jezioro Radomno– pow. 99ha, leży w województwie warmińsko – mazurskim. odległości: Iława (11 km), Nowe Miasto Lubawskie (14 km), Lubawa (15 km), Jezioro Radomno połączone jest północy przez rzeczkę Struga Radomno (11 km) z jeziorami Łąckie i Czerwone. Na rzeczce szlak kajakowy. Typ jeziora: leszczowy. Występują: ryb: leszcz, płoć, okoń, węgorz, szczupak, lin, sieja, sandacz, wzdręga, jezioro polodowcowe, bardzo rozczłonkowane, położone w północnej części gminy. Maksymalna długość,2350 m, maksymalna szerokość- 1100 m, średnia głębokość- 2,5 m, głębokość maksymalna- 16,2 m.  Jezioro składa się z trzech zatok. Na południu wąska-600 m długości zatoka wciska się między zabudowania wsi Radomno. W części północnej szeroki półwysep, na którym znajduje się osada Nowy Ostrów. Dzieli on jezioro na dwie części. Na północny wschód wąska i kręta zatoka ciągnie się na długości ok. 1900 m. Na zachód od półwyspu znajduje się zatoka (1400 do 800 m), z wyspą pośrodku. Na wyspie pozostałości dawnego grodziska.

Przez most nad jeziorem Radomno most wykonano z modrzewiowego drewna kładka przez jezioro Radomno (powiat Nowe Miasto Lubawskie), Most liczy ponad sto metrów długości, łączy wieś Radomno z półwyspem zwanym Nowy Ostrów i jest jakby klamrą na wodzie pomiędzy powiatami Nowe Miasto Lubawskie oraz Iława. Najpierw most zbudowali Nimecy, ale potem go rozebrali. Po wojnie nie było mostu i ludzie przeprawiali się łódkami lub przechodzili po lodzie, W tym czasie zdarzył się tragiczny wypadek utoneła w jeziorze żona leśnika. W 1960 zbudowano nowy most. Obecny most zbudowali w 2010 z drzewa modrzewiowego żołnierze 3. Pułku Drogowo-Mostowego z Chełmna, przy zaangażowaniu leśników z Nadleśnictwa w Iławie. ( źródło – link)
Radomno wieś położona nad jeziorem Radomno, z neogotyckim kościołem pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, Obecny kościół powstał w pierwszych latach XX wieku i został postawiony w miejscu, gdzie wcześniej uległ zniszczeniu mały drewniany kościółek. Prawdopodobnie ołtarz główny, wraz z dwoma bocznymi, pochodzi ze zniszczonego wcześniej kościółka drewnianego. ( więcej- link)

Projekt szlakiem św. Jakuba

Camino Polaco- projekt

Polaco CaminoCaminoCaminoCaminoCaminoCaminoCaminoCaminoCaminoCaminoCaminoCaminoCaminoCaminoRadomnoRadomno