O książce

  Powieść pisałem w Prowansji, jest ona inspirowana pobytem w tej Krainie Słońca: to połączenie reportażu oraz literatury, tego co zdarzyło się naprawdę i tego co wymyślone. Historia opowiadana jest przez młodego pisarza, przerywana jego opowiadaniami, które rodzą się z inspiracji tego, co widzi i przeżywa. Każda postać, w podróży i opowiadaniach, jest połączona z innymi postaciami…

Książka mówi o tym, że życie jest wielkie i że każdy z nas powinienem mieć w sobie coś ze Słońca. Jest to również opowieść o ludziach w moim wieku, ich radościach i rozterkach, rzeczywistości, z którą muszą sobie radzić. I radzą sobie, ponieważ nie są sami. W podróży towarzyszy im coś jeszcze – pojedynczy błysk, cudownie niewytłumaczalny, splot okoliczności, który na zawsze potrafi zmienić życie. Nasze życia nie zależą tylko od nas, wszyscy podlegamy zrządzeniom losu. Czy są to jednak przypadki, czy może przeznaczenie?

Opis

  Trójka przyjaciół wyrusza w podróż do Francji: pragną odejść od utartych schematów codzienności, aby odnaleźć radość życia, o której tyle słyszeli. Jest to wędrówka w poszukiwaniu własnego raju oraz ludzi, z którymi ten raj można dzielić. Bohaterowie są młodymi ludźmi, którzy niedługo będą musieli wybrać kierunek, w którym podąży ich życie. Boją się przyszłości, która tonie we mgle, czują się obco na tym świecie, gdzie marzenia traktowane są jak produkty w supermarkecie. Wyruszają więc w podróż, która trwa miesiąc, dwa, całe życie, i próbują odnaleźć swoją tożsamość, gwiazdę, za którą mają podążać.

kliknij w okładkę by zajrzeć do środka

Zrządzenie losu

KUP TERAZ

 

Reviews:

1) „Zrządzenie losu” jest niezwykłą opowieścią o pozornie zwyczajnej codzienności jaką przeżywa każdy z nas. Główny bohater będący jednocześnie narratorem dzięki swojej otwartości pozwala nam doskonale się z nim poznać, a gdy opowiada swoje historie – identyfikować się z nimi. Już na początku książki pojawia się postać Mistrza – impulsu do zmiany szarej codzienności, do podróży; również w głąb samego siebie. Podróż ta trwa zapisywana pod kolejnymi datami w dzienniku głównego bohatera. Wspaniałe i bogate opisy oraz dziejąca się we współczesności akcja sprawiają, że czytelnik natychmiast przenosi się do przedstawionej w porywającym opowiadaniu rzeczywistości. Jest to jedna z tych książek, która potrafi zwolnić tępo po męczącym dniu zarówno zapracowanego dorosłego człowieka jak i nastolatka jak również rozkręcić wyobraźnię. Jednak przede wszystkim książka ta otwiera nas na otaczający nas świat, zachęca do podjęcia swojej podróży – być może w towarzystwie przyjaciół jak bohater opowieści, bądź samotnej wyprawie do swojego wnętrza. Wyróżniającą się cechą tej powieści jest także uniwersalny język, który sprawia, że czytelnik doskonale rozumie charakter tej wspaniałej książki i może ją odbierać na swój indywidualny, osobisty sposób. – Julia Pęcherska (Polska )

2) „Mikołaj w romantyczny sposób opowiada o swoim pobycie w Reims, to wszystko połączone w całość tworzy dobrą historię i dobrą książkę. Brawo!” – Gwenaelle Vaudin, Reims, France

3) „Przed czytaniem zupełnie nie wiedziałam, czego się spodziewać po tej powieści. Okazało się, że jest wspaniała! Uwielbiałam podążać za grupą przyjaciół w czasie ich podróży. Mikołaj pisze w sposób bardzo obrazowy, tak że mogłam zobaczyć wąskie uliczki i poczuć zapach sosu spaghetti… Miałam wrażenie, jakbym spacerowała pomiędzy winoroślami na winnicy, gdzie pracowała trójka bohaterów. Słyszałam muzykę i widziałam ludzi gromadzących się na festiwalu we Francji. Czytałam dialogi, w głowie słysząc osobny głos charakterystyczny dla każdej postaci. Naprawdę przeniosłeś mnie tam ze sobą! Historia zdawała się wymyślona, choć wszystko wyglądało na tak prawdziwe. Trudno mi było zaprzestać lektury. Czekam, aż będę mogła przeczytać więcej od Mikołaja Wyrzykowskiego! Powieść czytałam po angielsku…tłumaczenie jest doskonałe!” – Chris Donofrio, USA

„W przyjemnej i pełnej świeżości formie, Mikołaj zaprasza nas do ekscytującej i namiętnej podróży po Francji, a konkretnie po Prowansji, rozrzucając na kartach powieści pocztówki z własnej podróży.
Jego historie sugerują ciekawość i pragnienie, aby doświadczyć przyrody i środowiska, miasta, a zwłaszcza ludzi, z którymi dzieli się swoimi wrażeniami i emocjami.
Jego książkę czyta się przyjemnie, gdyż dociera ona do wszystkich grup wiekowych.
Byłam głęboko poruszona, kiedy spotkałam się z Mikołajem, zainteresowanym moim stylem malarstwa impresjonistycznego na wystawie w St Cyr sur Mer w regionie Var, dyskutującym o sztuce jakby to robił ekspert.
Posiada niesamowitą inteligencję, zna kilka języków, szybko się przystosowuje, potrafi doskonale dyskutować na każdy temat.
Taki jest Mikołaj, otwarty na wszystkich, o otwartym sercu.
Jego książka, bogata w anegdoty, jest pełna pięknych metafor oraz opisów naszego pięknego regionu, który nie pozostaje mu obojętny. W swej książce spaceruje ścieżkami Prowansji, którą kocha.
Ten młody człowiek posiada wszystkie umiejętności wybitnego pisarza.
Bardzo się cieszę, że spotkałam Cię Mikołaj, a także Twoich miłych i przyjaznych rodziców.
Życzę Ci z całego serca sukcesu godnego twojego talentu, a także sztuki bycia dobrym człowiekiem, który nie przechodzi niezauważony.
Sprawiaj, byśmy dalej marzyli. Dziękuję za tę piękną przygodę.” – Danielle Ommeval, Artysta-Malarz, Sausset les Pins, Francja