Ta książka to spotkania z nową rzeczywistością. Rozmowy z Indianami. Opowieści o życiu w zaufaniu dżungli.

To świadectwo codziennej pracy misjonarza w Peru, ale również i zaproszenie do spotkania, tu i teraz. Do naszej rozmowy, właśnie na tych stronach. A później do wyruszenia w drogę przez wątpliwość aż do wiary. I życia w zaufaniu Opatrzności.

Ta historia, jak zresztą i wiele innych, rozpoczęła się od jednego spotkania.

Poznałem padre Krystiana podczas mojej pierwszej wyprawy do Santiago de Compostela. Po wypadku motocyklowym w Peru, gdzie przez kilka lat pracował jako misjonarz, odbywał rekonwalescencje w Polsce i w ramach swojego wolnego czasu pomagał w realizacji projektu o Camino de Santiago dla młodzieży, organizowanego przez Urząd Marszałkowski województwa kujawsko-pomorskiego.

Po raz pierwszy miałem wtedy okazję wysłuchać jego opowieści: anegdoty z pobytu wśród tamtejszych plemion przywoływały portrety Peruwiańczyków, sceny z życia codziennego oraz liczne tradycje, sięgające niekiedy czasów preinkaskich, a dziś mieszające się z kulturą chrześcijańską. To było zaledwie kilka ciekawostek, nic więcej. Jednocześnie padre rzucił mimochodem, że chciałby kiedyś spisać swoje wspomnienia.

W kolejnych latach szlak św. Jakuba ponownie zaprowadził mnie do Santiago, gdzie spotkaliśmy się, by kontynuować rozpoczęte rozmowy. Zdaje się, jakby Camino zdolne było poprowadzić życie we wszystkich możliwych kierunkach – również do Peru.

Padre Krystian opowiadał, a ja słuchałem: w tej książce staram się przenieść tę sytuację na kolejne strony, byś i Ty mógł wysłuchać osobistej opowieści o stawaniu się misjonarzem oraz życiu w Peru; byś mógł wejść we wspólny, wieloosobowy dialog, którym jest wiara i otworzyć się na wszystkie głosy, które na końcu łączy Opatrzność Boża.

Santiago de Compostela, lato 2018

Kup teraz