” (…) Na szafce, obok muszli oraz książek opisujących szlak św. Jakuba, stoją portrety przedstawiające Chopina. To właśnie tutaj polski kompozytor, jeszcze jako młody chłopak, spędzał wakacje w 1824 i 1825 roku. Czternastoletni Fryderyk przyjeżdżał, aby odwiedzić swojego kolegę, Dominika Dziewanowskiego. Mimo swego wątłego zdrowia był zachwycony atrakcjami wiejskiego życia. Spacerował, grywał na pianinie na zaproszenia sąsiadów, słuchał i obserwował. Swoje wrażenia opisywał w redagowanym przez siebie „Kurierze Szafarskim”, podpisując się jak Pichon. Podczas pobytu w Szafarni Fryderyk Chopin jeździł również do pobliskich miejscowości, m.in. Golubia-Dobrzynia oraz Torunia, gdzie zachwycił się piernikami. (…)”

Mikołaj Wyrzykowski

Pełna relacja z drogi św. Jakuba ukaże się w katolickim tygodniku „Niedziela”dodatku Głos z Torunia.

indeks14

 

Radziki Duże-Tomkowo-Rodzone-Płonne-Szafarnia ( 12 km )

 

Ciekawostki ze szlaku :

Radziki Duże

– siedziba rodowa Radzikowskich herbu Ogończyk, którzy byli jej właścicielami w drugiej połowie XIV w.

– Ciekawe miejsca: ruiny zamku rycerskiego z pierwszej połowy XV w. więcej na www.zamkipolskie.com, dwór z drugiej połowy XIX w. przebudowany w latach 1959–1960 na szkołę, park podworski z XIX w., gotycki kościół św. Katarzyny z przełomu XIV/XV w., cmentarz z pomnikiem powstańców styczniowych poległych podczas bitwy pod Bolesławicami w dniu 29 marca 1864 r. oraz grobowce rodzin ziemiańskich: Gniazdowskich i Siemiątkowskich.

Tomkowo

– rezerwat przyrody „Tomkowo” ( od 1965) obejmujący  14 98 ha, na którym chroni się las grądowy z udziałem modrzewia polskiego, rezerwat znajduje się w pobliżu pałacu w Tomkowie

– Folwark Tomkowo został założony około 1835 r. przez ówczesnego właściciela dóbr Półwiesk Mały, Franciszka Cissowskiego herbu Sas – więcej o miejscowości na www.nasze.kujawsko-pomorskie.pl

Płonne

 • Parafia św. Jakuba  była erygowana prawdopodobnie pod koniec XIV w., choć według tradycji murowany, gotycki kościół parafialny pw. św. Jakuba zbudowano na starym wzniesieniu (zapewne średniowiecznym grodzisku) w 1402 r. Około 1545 r. restaurował go kasztelan brzeski Erazm Kretkowski. Świątynia była poddawana kolejnym remontom w latach 1821, 1900 i 1956.
 • Góra Modrzewiowa – zespół kilkunastu modrzewi polskich stanowiących pomnik przyrody (powierzchnia 0,36 ha), Najstarsze z drzew mają po około 300 lat, aby dotrzeć należy skręcić w drogę naprzeciwko sklepu w Płonnem, Po kilometrze po prawej stronie pojawi się tablica informacyjna a obok niej ścieżka prowadząca w górę do modrzewi.
 • Wieś została wymieniona w korespondencji Fryderyka Chopina.
 • w roku 1925, 1926 i 1929 przebywała w Płonne Maria Dąbrowska u swojej siostry Heleny Hepke. Wieś stała się pierwowzorem Krępy z Nocy i dni, w budynku Szkoły Podstawowej znajduje się Regionalna Izba Pamięci Marii Dąbrowskiej, Muzeum jest udostępnione dla zwiedzających codziennie (również w soboty i niedziele) po uprzednim uzgodnieniu telefonicznym. Wstęp wolny. ( więcej na www.szafarnia.art.pl/Okolice )
 • tutaj urodził się Dominik Dziewanowski ( 1759), późniejszy generał Wojsk Polskich, który po klęsce Napoleona w 1814 r. powrócił tutaj, zmarł w  1827 r.

Szafarnia

 • Pod koniec lipca 1824 r. Fryderyk udał się na upragnione wakacje do majątku rodziny Dziewanowskich w Szafarni- grał odpoczywał, zwiedzał, bawił się, jeździł konno, kolejne wakacje w 1825 spędził również w Szafarni i okolicach ( www.szafarnia.art.pl/Chopin_u_nas )
 • obecnie w pałacyku mieści się obecnie Ośrodek Chopinowski, wyposażony w salę koncertową i niewielkie muzeum.
 • budynek otoczony jest parkiem o powierzchni trzech hektarów, z sześcioma pomnikami przyrody (m.in. „Lipa Chopina” i „Dęby Dziewanowskich”).
 • Najprawdopodobniej w czasie pobytu Chopina w Szafarni istniała już – zachowana do dzisiaj – skromna oficyna, mieszcząca się po prawej stronie pałacyku.
 • tutaj własnie odbywa się corocznie Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. F. Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni, Biorą w nim udział młodzi pianiści w wieku od 6 do 16 lat, swój program prezentują w trzech kategoriach wiekowych (pierwsza – do lat 10, druga – do lat 13, trzecia – do lat 16)
 • W Szafarni każdy pielgrzym ma możliwość noclegu ( więcej informacji: 056 682-79-30, osrodek@szafarnia.art.pl) oraz otrzymania pieczątki do paszportu pielgrzyma. Decydując się na przystanek w Szafarni, wysłuchanie koncertu, spacery po zabytkowym parku, pielgrzym ma szansę na ubogacenie i nabranie sił na kolejne dni wędrowania. www.szafarnia.art.pl/Szafarnia_na_szlaku

Camino PolacoCamino PolacoCamino PolacoCamino PolacoCamino PolacoCamino PolacoCamino PolacoCamino PolacoCamino Polaco Camino PolacoCamino PolacoCamino Polaco