Camino Portugues jest jednym z najpopularniejszych szlaków wiodących do Santiago de Compostela, a mówi się, że jest to droga starsza nawet od szlaku francuskiego. Poniżej zamieszczam parę informacji praktycznych dotyczących noclegów, które pomogą Wam zorganizować własną wyprawę.

Są trzy główne szlaki portugalskie: Caminho da Costa, Caminho Central i Caminho Interior prowadzące przez Bragę. Caminho Central (używam wciąż pisowni portugalskiej) jest zdecydowanie najpopularniejsze. Trochę się wahaliśmy, ale w końcu wybraliśmy Caminho da Costa, które jest nieco dłuższe i przede wszystkim: prowadzi nad oceanem, przez co powietrze jest bardziej rześkie, a widoki piękne. Czasem szliśmy tuż przy plaży, po drewnianych promenadach nadbrzeżnych, ale często droga odbijała od brzegu, a my znikaliśmy w lasach eukaliptusowych czy okolicznych wioskach.

Trasa została świetnie podzielona i zorganizowana przez Portugalskie Stowarzyszenie. Poniżej wstawiam stworzone przez nich mapki:

Na każdej z nich zaznaczone są proponowane odcinki, a w każdym mieście znajdziecie schroniska dla pielgrzymów. Obalam jeden z mitów: na portugalskim szlaku jest świetna infrastruktura, jeśli chodzi o albergues, a dzięki licznym oznaczeniom nie sposób się zgubić.

Nasza trasa zaczynała się w Porto i biegła do Caminha, gdzie odbiliśmy na Valenca, wchodząc na szlak centralny. Następnie wybraliśmy Variante Espiritual między Pontevedra i Padron. Razem 12 dni, między 250-300 km. Poniżej znajdziecie listę schronisk, w których nocowaliśmy, wraz z kilkoma informacjami na ich temat:

1. Albergue Via Portuscale w Porto

Prowadzone przez lokalne stowarzyszenie, donativo. Jest kuchnia z pełnym wyposażeniem i bardzo miła hospitaleira. Wspaniałe miejsce, by zacząć Camino. Należy rezerwować miejsca.

2. Albergue Santa Clara w Vila do Conde

Nowe albergue położone w centrum miasta, cena 7,50 euro. Jest dokładnie wszystko, czego potrzeba pielgrzymowi.

3. Albergue Sao Miguel de Marinhas

Prowadzone przez Czerwony Krzyż, donativo. Jeśli jesteście przed południem, zajrzyjcie do siedziby Czerwonego Krzyża i zapytajcie o klucz. Jest kuchnia z wyposażeniem, ale w okolicy brak większego sklepu. Natomiast w ogrodzie znajduje się drzewko dające pyszne, słodkie pomarańcze 🙂

4. Albergue Sao Joao da Cruz dos Caminhos

U braci jezuitów, brak kuchni. Cena 6 euro za osobę. Tuż obok znajduje się piekarnia wypiekające pyszne ciasteczka: jezuitki i karmelitki, spróbujcie koniecznie.

5. Albergue da Caminha

Jest kuchnia z wyposażeniem. Jeśli jesteście przed otwarciem, zadwońcie na podany na drzwiach numer lub zajrzyjcie do pobliskiego baru, gdzie wszystko Wam wyjaśnią. Cena 6 euro.

6. Albergue S. Teotonio

Zaraz za dużym supermarketem i bombeiros, cena 6 euro, kuchnia z pełnym wyposażeniem.

7. Albergue de o Porrinio

Duży albergue na Caminho Central, cena 6 euro, otwierany dopiero o 15.

8. Albergue de Redondela

9. Albergue de Pontevedra

Ten sam standard co w o Porrinio, gdyż są to schroniska prowadzone przez galicyjskie stowarzyszenie Camino. otwierają się o 13.

10. Albergue de Armenteira

Wybudowane w tym roku albergue z pełnym wyposażeniem za 6 euro. Jest kuchnia, ale w miasteczku nie ma żadnego sklepu. Dlatego też mieliśmy szczęście: wprost przed naszym schroniskiem tego dnia odbywała się fiesta świętojańska, a na niej sardynki, churrasco i galicyjska cerveza 🙂

11. Albergue de Vilanova de Arousa

Cena 6 euro, albergue w sali gimnastycznej, jest kuchnia. Jeśli chodzi o dalszą drogę, możecie popłynąć łódką za 19 euro, lub przejść 7 km do Vilanova de Garcia i przejechać pociągem do Padron. Nie jest możliwe przejście tej trasy na pieszo.

12. Monasteiro de Herbon

Najwspanialszy albergue, w jakim kiedykolwiek nocowałem na camino. Niesamowite przeżycie, o którym opowiem w innym wpisie 😉

13. Monte do Gozo

Znadujące się na trasie francuskiej, 5 km od Santiago polskie albergue prowadzone przez o. Romana Wcisło. Cztery noce oferowane są donativo. Polecam z całego serca, a jeśli ktoś z Was ma ochotę zostać tam wolontariuszem, odwiedźcie stronę schroniska. Wystarczy jeden mail.

 

Jeśli mielibyście jeszcze inne pytania dotyczące albergues czy kwestii praktycznych w organizacji Camino de Santiago, czekam na wasze wiadomości, piszcie! Mój mail: mikiotor@gmail.com

 

Zapisz