„(…) Wędrujemy piaszczystą drogą przez las w Cierpicach. Jak Forrest Gump powtarzam sobie: „Skoro doszedłem aż tutaj, czemu nie pójść dalej?”. Słońce przyjemnie ogrzewa nasze twarze. Wieje lekki wietrzyk, gałęzie drzew cicho skrzypią. Niebo nabrało idealnie błękitnej barwy. Po chwili docieramy do polany w Jarkach. Niedaleko, za opuszczonym domem płynie strumień, my zaś skręcamy w lewo, zagłębiając się w sosnowy las. Kiedy się zatrzymujemy, do naszych uszu nie dochodzi żaden dźwięk, oprócz szeptu wiatru i śpiewu ptaków. (…)”

Mikołaj Wyrzykowski

Pełna relacja z drogi św. Jakuba ukaże się w katolickim tygodniku „Niedziela”dodatku Głos z Torunia.

indeks14

Cierpice-Jarki-Zajezierze-Gniewkowo ( 13 km )

Ciekawostki ze szlaku:

Cierpice

  • kościół parafialny p.w. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski wzniesiony w 1938 r.
  • zabytkowa zabudowa dworca PKP z 1875 r.

Zajezierze

  • W latach 1939 – 1941 hitlerowcy dokonali w tym miejscu egzekucji na mieszkańcach Gniewkowa i okolicy,  Inowrocławia, Bydgoszczy i Torunia. Zginęło ok. 4.000 mieszkańców.

Gniewkowo

  • zabytki : gotycki kościół parafialny śś. Mikołaja i Konstancji z XIV w.; dawny kościół ewangelicki z 2 połowy XIX w; dawna synagoga z 2 połowy XIX w; ratusz miejski z 1908 r.; dworzec kolejowy z 1817 r.; wieża ciśnień z 1905 r. oraz 2 młyny parowe z końca XIX w.

 

Camino PolacoCamino PolacoCamino PolacoCamino Polaco Camino Polaco Camino Polaco Camino Polaco Camino Polaco Camino Polaco Camino PolacoDSC_2094-1 Camino PolacoCamino Polaco Camino Polaco Camino Polaco