Arles jest miastem o wielu twarzach. Spotykają się w nim słońce południowej Francji, dzikość i tradycje Camargue, francuskiego Dzikiego Zachodu, emocje i wigor corridy oraz sentyment do obrazów Van Gogha.

To miasto, które było kiedyś najważniejszą kolonią rzymską. Do dziś, spacerując jego uliczkami, można odnaleźć ślady pobytu Rzymian. Punktem centralnym jest amfiteatr, oddany do użytku w 90 roku n.e, należący do listy dziedzictwa UNESCO. Zaliczają się do niej również teatr rzymski z I wieku n.e oraz kościół Saint-Trophime z pięknie rzeźbioną fasadą. Nie sposób też ominąć Place de la Republique ze strzelistym obeliskiem pośrodku: odnajdziemy tu ślady antycznego cyrku, wzniesionego przez Konstantyna II.

Największą przyjemnością w Arles jest spacer starymi uliczkami, przyglądanie się mężczyznom grającym w kule (tradycyjna prowansalska gra) na placu zwanym boulodrome oraz przechadzanie się brzegiem Rodanu, jednej z wielkich rzek Francji, o zachodzie słońca. Co roku we wrześniu organizowane jest Feria de Riz, kiedy byki przeganiane są ulicami, a na Arenie odbywają się corridy oraz różne pokazy.

W informacji turystycznej odnajdziemy pięć tras, którymi można się poruszać po mieście. Jedna z nich to trasa Van Gogha, wiodąca śladem jednych z jego najsłynniejszych obrazów, namalowanych właśnie tutaj: patrząc na wystawione obrazy, możemy porównywać je z rzeczywistością, a także czerpać inspiracje, tak jak czerpał je Van Gogh. Arles jest miastem przyjaznym dla turystów. Znajduje się tutaj darmowy parking, a posiadacze kamperów ucieszą się z punktu wymiany płynów.

Dostępne są najróżniejsze hotele od ekskluzywnych po B&B, a w centrum miasta znajduje się schronisko, w którym przenocujemy za niską cenę. Będąc w Prowansji, nie można przegapić Arles i nie poznać choć jednej z jego twarzy.

Mikołaj Wyrzykowski

Odległości: Avignon- 40 km, Aix-en-Provence- 77 km, Marsylia- 91 km, Lyon – 282 km, Paryż -744 km

Artykuł ukazał się na stronie GoEuro – 25 europejskich miast, które warto zwiedzić w 2016 roku według polskich blogerów podróżniczych!

Na blogu pisaliśmy o Arles

Być w obrazie van Gogha

Malowana słowami pasja życia

France avec Passion ” Sweterki na drzewa”

Arles (F) Parking pod dwoma lwami collie

Uliczkami Arles

Arles. Z bagietkami na spacer.