Do ogrodów wersalskich przylega posiadłość Le Grand Trianon, „intymne miejsce” gdzie Ludwik XIV mógł chronić się przed gwarem dworu i które uwiodło również młodego delfina wraz z małżonką – ale jako że to było za mało, Ludwik XV kazał skonstruować i podarował Marii Antoninie pod koniec swojego panowania Le Petit Trianon.


Dlatego też warto spędził w Wersalu przynajmniej cały dzień. Teren, po którym można się przechadzać jest ogromny i niezwykle zróżnicowany – nie ma co się dziwić, że dwór nie potrzebował zbytnio kontaktów ze „światem zewnętrznym”, ewentualnie oprócz polowań w Fontainebleau. To odcięcie od reszty społeczeństwa jest nadal widoczne i w pewien sposób pielęgnowane, co daje do myślenia: czy, teraz już na skalę globalną (w odniesieniu do natury), nie powtarzamy aktualnie błędu Wersalu, skazując się tym samym na „ostateczną rewolucję”?

Pytanie to powraca zwłaszcza podczas zwiedzania posiadłości Marii Antoniny, w których ogrody francuskie sąsiadują z angielskimi, a także z małymi wodospadami i kamienistymi ścieżkami wiodącymi przez zacienione tereny leśne. Zróżnicowanie natury (la biodiversité) robi wrażenie, zaś gdy docieramy do farmy pełnej zwierząt i oglądamy starannie pielęgnowane grządki (podejrzewam, że dziś według zaleceń parmakultury) może się zdawać, jakby w osiemnastym wieku dwór żył w pełnej zgodzie z naturą. Była to jednak zgoda umowna, kontakt poprzez szklaną szybę – po drugiej stronie wszystko musiało być czyste i ułożone, co widać w scenie czyszczenia jajek w filmie Sofii Coppoli:

Pozorne „przebywanie w Naturze”, które jest tak naprawdę postępującym ruchem separacyjnym, postępuje już od dawna. Jak to zatrzymać i zbudować farmy nie otoczone szklanym murem?

Zastanów się nad tym.

Jeśli zaś chodzi o informacje praktyczne, w Le Domaine de Trianon znajdują się dwa pałacyki, jeden większy drugi mniejszy, altana Miłości, farma, grządki uprawne, wodospady, teatr, ogrody… sceneria jest absolutnie fantastyczna. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o historii i obejrzeć mapki, zajrzyj tutaj:

https://www.versailles-tourisme.com/le-grand-trianon.html

https://www.chateauversailles.fr/decouvrir/domaine/domaine-trianon